11 Mart 2010 Perşembe

HİZMETÇİLER ve FERHUNDE


Dün ben, Nazlıcan ve kıvırcık Şehir Tiyatrolarının Genç Tiyatrosunun Hizmetçiler adlı oyununa gittik
Hizmetçiler Jean Genet'in...Hani şu sürekli yasadışı işler yapan, hep gayri meşruyu kovalayan, Gide ve Sartre'ın mektuplarıyla ömür boyu hapisten kurtulan eşcinsel ama yeraltı insanı..

Gençliğimin iham kaynağı Genet'in Hizmetçiler'i yazması için iham kaynağı ise taa o zamanlar Fransa'sında bir evin 2 hizmetçisi olan kız kardeşlerin ev sahibesi ve kızını henüz canlı iken gözlerini  oyup yerinden çıkartıp arkasından bıçak darbeleriyle hunharca öldürmeleri. O zamana kadar oldukça sakin bilinen ve kiliseye giden kız kardeşlerin işlediği bu cinayetler o zaman büyük şaşkınlıkla karşılanmış.

Şimdi olsa tüm akrabaları Müge Anlı'ya konuk olur en az 65 gün dışdışdış hunharca öldürülen diye başlayan spotlar duyardık. Neyse bu ensest kızkardeşler Genet'ye ilham vermişler e bu da büyük sürpriz sayılmaz..

Oyuna gelince çok ama çok sıkıcıydı. İlham konusu bu kadar renkliyken oyunun bu kadar sıkıcı olması neyle açılanır bilmiyorum. İçine giremediğim uzun diyaloglar mı, oyuncuların sürekli düz giden tarzları mı bilmiyorum kitapçık oyundan daha renkliydi. Bu arada Genç Tiyatronun izlediğim diğer oyunu olan Bekleme Odası çok güzeldi. Tavsiye ederim.

Bi de 1 saat olması iyiydi. Kimse alınmasın da Yaprak Dökümü'ne yetiştik.Ferhunde'nin kötülükleri gibisi yok.

0 yorum: